احتمالا تا کنون واژه ی کوچ یا کوچینگ به گوشتان خورده باشد ،  معمولا به مربی های ورزشی یا مربی های آکادمی های علمی کوچ(coach) گفته میشود و عبارت کوچینگ هم به معنای راهبری و مربی گری است و به افراد مختلف که در فرآیندی تلاش میکنند کمک میکند تا به سوی هدفشان سوق داده شوند .

همچنین نوع دیگری از کوچینگ  نیز وجود دارد که افراد را در حوزه‌های مختلف رهبری می‌کند تا به شکوفایی فردی، اجتماعی یا شغلی دست پیدا کنند.

کوچ‌ها معمولا جلساتی را تشکیل میدهند که این جلسات شبیه به جلسات مشاوره هستند و با ایجاد فضایی مناسب و گفت و گو های  هدفمند و موثر به توانمندسازی افراد مختلف کمک میکنند .

آنها با انتقال دانش و تجربه خود در حوزه‌های مختلف فرآیند پیشرفت فردی یا شغلی را برایشان سرعت می‌بخشند.

تصویر یک کوچ و مراجعه کننده اش  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
coach

کوچ ها تلاش میکنند که با بیان راه های نوین و منحصربه فرد به مراجعینشان آنها را به افرادی متخصص و کاردان تبدیل کنند .

قرارداد کوچینگ :

برای تنظیم قرارداد کوچینگ به دلیل وجود برخی نکات خاص و منحصر به فردش  باید حداکثر دقت را داشته باشیم. همانطور که ذکر کردیم قرارداد کوچینگ می‌تواند در زمینه  های مختلف کسب‌وکار یا زندگی شخصی و توسعه فردی و… منعقد شود که تفاوت‌هایی در تنظیم هر یک از این  قرارداد ها  وجود د ارد.

در ادامه ی این مقاله به برخی از نکاتی که در قرارداد کوچینگ که باید ذکر شود اشاره میکنیم :

مشخصات طرفین قرارداد

تعریف اصطلاحات قرارداد

از آنجایی که این قرارداد یک قرارداد جدید محسوب میشود بهتر است که تمام نکات قابل تعریف را در قرارداد ذکر کنیم تا ابهامی باقی نماند.

موضوع قرارداد

مدت قرارداد

مبلغ قرارداد

معمولا تعیین مبلغ برای این قرارداد براساس تعداد جلسات ،مدت زمان هر جلسه و مواردی از این قبیل است.

زمان و مکان جلسات

تعهدات کوچ (مربی)

مهم‌ترین تعهد یک کوچ این است که استانداردهای علمی و اجرایی فدراسیون بین‌المللی کوچینگ را رعایت کرده و در طول جلسات کوچینگ، مهارت ها و تخصص های خودش را به خوبی در اختیار مراجعه کننده بگذارد .

تعهدات مراجع

مراجع باید این را قید کنند که تعهد کوچ صرفا در حدود ارائه مشاوره و راهبری است و کوچ وظیفه ی دیگری برای حل مشکلات مراجع مانند مشکلات خانوادگی، درمان اختلالات روانی و… را ندارد.

تعهد به تعداد جلسات و همچنین پرداخت مبلغ قرارداد نیز از دیگر تعهدات مراجع محسوب می‌شود.

محرمانگی اطلاعات

از آنجایی که طی این جلسات مراجع اطلاعات زیادی را از زندگی شخصی و … در اختیار کوچ قرارمیدهد این مورد بسیار مهم است که حتما قوانین و ضوابط محرمانگی اطلاعات در این قرارداد ذکر شود .

در صورت نیاز به مشاوره در تنظیم این قرارداد مشاورین مجرب آپلا در کنار شما خواهند بود .

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن