امروزه با پیشرفت و همه گیر شدن فضای مجازی در بین افراد مختلف و کسب و کار های مختلف که ایده ها ، اشعار ویا کسب و کار نوپایی که نوع عرضه  کالا یا خدمات  خود را به اشتراک میگذارد نگران کپی برداری بدون نام از ایده ها و هرچیزی که در این فضا برای اولین بار توسط خودشان ایجاد شده هستند .

برای رفع این دسته از نگرانی ها به سراغ مالکیت فکری در فضای مجازی میرویم، چرا که برای هرکسی که در این حوزه فعالیت می‌کند، چالش‌هایی از این قبیل وجود دارد و باعث ایجاد نگرانی و دردگیری ذهنی میشود.

بنابراین باید دانست که چگونه می‌توانیم در عین حال که از این محتوا‌ها در فضای مجازی استفاده می‌کنیم از مالکان آنها نیز حمایت کنیم تا شاید افراد بیشتری تشویق به این نوع فعالیت در فضای مجازی شوند.

مالکیت فکری چیست؟

حقـــوق مــالکیت فـکــــری عمدتا موضوعاتی را در برمیگیرد که زاده فکر و اندیشه یک فرد باشد را شامل می‌شود و براساس آن حقوقی برای پدید آورنده ی آن اثر درنظر گرفته میشود که همواره همه ی افراد جامعه موظف به رعایت آن ها هستند.در این سالها کشورها برای رعایت مالکیت فکری قوانین متعددی وضع کرده اند.

تصویر یک ایده در یک مغز  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
Intellectual Property

مالکیت فکری در فضای مجازی :

همانطور که میدانید مالکیت فکری دارای دسته های گوناگونی است که این نوع مالکیت در دسته‌ی مالکیت هنری و ادبی قرار دارد و با محتواهایی مثل کتاب، عکس، نقاشی، مقاله وآثاری از این قبیل در فضای مجازی به نمایش گذاشته می‌شود.همچنین طراحی وب‌سایت‌ها،داده‌ها و نرم‌افزارها نیز از حمایت این نوع مالکیت برخوردار میشوند.

کشورهای مختلف دنیا در مورد این  موضوع از حقوق مالکیت فکری در فضای مجازی دو شیوه‌ی متفاوت را در نظر گرفته‌اند، در اکثر کشورها این موضوع تحت حمایت نظام حقوقی آثار ادبی و هنری و یا به عبارتی نظام حق تالیف، قرار گرفته و در معدود کشورهایی هم  این موضوع را در چارچوب مالکیت صنعتی یا حق اختراع قرار دارد.

اما در ایران شیوه سومی مرسوم است  و آن تلفیق هردو نظام حقوقیست. به این صورت که در صورت احراز شرایط معین شده در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال ۱۳۸۶ قوانین مربوط به مالکیت‌های صنعتی بر آن حاکم هستند و درغیر این صورت قوانین مرتبط با نظام حقوقی آثار ادبی و هنری یا حق تالیف در این خصوص اجرا می شوند.

همان طور که گفته شد ایران هم قوانینی در رابطه با این موضوع وضع کرده اما متاسفانه به طور کامل و ریز بینانه به این موضوع توجه نمیشود اما اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که در فضای مجازی مطلبی را منتشر میکنید و علاقه مند به اجرای این قانون هستید حتما حودتان نکات مهم را به یاد داشته باشید و سعی کنید به اطرافیان خودتان هم اطلاعاتی در این باره بدهید .

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن