شرایط چگونگی ایجاد یک شرکت صنایع دستی یکی از سوالات و مشکلات افرادی است که خواهان ایجاد یک کسب و کار هستند، افراد جوان بسیار زیادی هستند که میخواهند برای شروع کار خود یک کسب و کاری را راه اندازی کنند؛ به این افراد پشنهاد میشود که یک استارتاپ را برای شروع بیزینس خود راه اندازی کنند. سوال اصلی این است که چگونه یک شرکت صنایع دستی ثبت کنیم ؟

صنایع دستی چیست؟

صنایع دستی انواع گوناگونی دارد، هنرهای صنایع دستی مربوط به بخشی از هنرهای سنتی می باشد، صنایع دستی در واقع عاملی برای بوجود آوردن تلفیقی از هنر و فنون و مهارت های صنعتی است. کشور ایران از مدت ها پیش در این زمینه سابقه درخشانی دارد و امروزه روز از ایران به عنوان یکی از کشورهایی یاد میشود که در آمیختن هنر و فنون صنعتی مهارت چشمگیری داشته است؛ صنایع دستی ایران متشکل شده است از رشته ها و صنایع بدیع، که با محوریت هنر و ذوق زیباشناختی و خلاقیت اقوام ایرانی تولید گردیده است.

مواد صنایع دستی خام هستند و این قابلیت را دارند که به صورت نامحدود تولید شوند، صنایع دستی می توانند برای یک قومیت و یا یک شهر از کشور جنبه توریستی داشته باشند، و از قومیت ها، شهرها و حتی کشورهای دیگر برای خرید و یا بازید از این صنعت خوش زیبا وارد آن شهر و کشور شوند. تعریف صنایع دستی از طرف سازمان یونسکو عبارت است از محصولاتی که تماما با دست و با کمک ابزار ساخته شده باشد.

تاریخچه صنایع دستی چیست؟

از زمانی که بشر این درک را پیدا کرد که به وسایلی نیاز دارد، و این وسایل را با کمک گرفتن از عقل و خرد و همچنین تفکر، راجع به چگونگی ساخت ابزارآلات و وسایل مورد نظر خود ساخت، در واقع شروعی برای ساخت صنایع دستی بوده است. اولین هنرهای صنایع دستی ساخت بشر ابزارآلاتی بوده اند که صرف شکار و دفاع از خود در برابر مهاجمین بود، بشر به علت یکجا نشینی به واسطه اشتغال به کشاورزی مجبور به ساخت ابزارهایی جهت کار و پشبرد صنعت کشاورزی داشت، به همین دلیل روستاهای کوچک اولین زادگاه صنایع دستی بوده اند؛ اما با پیشرفت تمدن و پیشرفت خلاقیت در رفع نیازهای مورد نظر بشر، صنایع دستی هم رشد پیدا کرد.

هنرهای صنایع دستی کدام اند؟

صنایع دستی کشور ایران به عنوان یکی از سه قطب برتر دنیا در این حوزه به شمار می آید، که ریشه ای غنی در تاریخچه ایران است. طبق اعلام سازمان صنایع دستی در کشور جمهوری اسلامی ایران 370 رشته صنایع دستی در 24 دسته وجود دارد، یکی از قوی ترین صنایع دستی ایران فرش های دستبافت این کشور است، که به عنوان یکی از مشهورترین صنایعی که با استفاده از دست ساخته شده است نزد جهانیان شهرت چشمگیری دارد، در واقع فرش و گلیم های دستبافت ایران نمادی است که از دوران باستان تا به امروز نماد اقوام ایرانیان بوده است؛ یکی دیگر از هنرهای دست ایرانیان قلاب دوزی است، هنر قلاب دوزی تاریخچه ای بالغ بر 550 سال قبل از میلاد مسیح را دارد.

ظروف مسی و شیشه ای دیگر هنرهای صنایع دستی نزد ایرانیان است که قدمتی بالا دارد، دوران اوج این هنر صنایع دستی به دوره حکومت سلجوقیان باز میگردد، زمانی که ایرانیان توانستند با خلاقیت خود برجستگی هایی را بر روی این ظروف پیاده سازی کنند، همچنین میتوان نخستین افرادی که وارد حوزه فلزکاری شدند را ایرانیان دانست. علم سفال و سفالگری با ساختن ظروف گلی بوجود آمده است، علم این هنر قدمتی 10 هزارساله نزد ایرانیان دارد.

چگونه یک شرکت صنایع دستی ایجاد کنیم | این یک موفقیت است

برای ساخت یک کسب و کار صنایع دستی از کجا باید شروع کرد؟

ایجاد یک کسب و کار نیاز به تفکر و داشتن استراتژی برای پیشبرد اهداف کاری دارد، برای اینکه بتوانید هنر صنایع دستی خود را وارد حوزه کاری و بیزینس کنید نیاز به یک مشاور دارید؛ آپلا با ارائه خدمات حقوقی و قراردادی میتواند برای کسب و کار شما یک مشاور خبره باشد، می توانید با آپلا ارتباط برقرار کنید.

برای شروع کسب و کار خود حتما نیاز به سرمایه اولیه برای ساخت یک شرکت را دارید، اما اگر سرمایه آنچنان بزرگی برای داشتن یک کارگاه و همچنین یک شرکت بزرگ برای کسب و کار صنایع دستی خود ندارید می توانید ابتدا بیزینس خود را که یک کسب و کار نوپا است بر پایه یک استارتاپ بنا کنید. وجود استارتاپ در حوزه کاری صنایع دستی بسیار کمتر از استارتاپ های حوزه های دیگر است، این به معنای رقبات کمتر در حوزه شماست و می توانید با داشتن خلاقیت و ایده پردازی و پشت کار یکی از استارتاپ های مهم در این حوزه باشید.

قرارداد هم بنیانگذار یکی از قراردادهایی که برای استارتاپ و شرکت شما نیاز است، میتوانید مفاد این قرارداد و دانلود آن را به صورت رایگان از آپلا دریافت کنید.

کدام نوع از صنایع دستی برای استارتاپ پول سازتر است؟

فرقی نمیکند که شما کدام یکی از دسته های هنر صنایع دستی را انتخاب کرده اید، مهم این است که آن را چگونه و از چه طریق هایی به معرض دید مردم می گذارید، اگر که فقط یک کارگاه برای بوجود آوردن هنرهای دست خود دارید، پس قادر خواهید بود که کسب و کار استارتاپی خود را شروع کنید. می توانید از طریق اینستاگرام محصولات خود را به مشتری ها معرفی کنید و در معرض دید عموم قراردهید، همچنین میتوانید از طریق اینستاگرام فروش محصولات خود را آغاز کنید؛ در ادامه فعالیت بیزینس استارتاپ باید یک وب سایت را برای این امر اختصاص دهید تا هم راجع به صنایع دستی اطلاعاتی را برای مردم به صورت مقاله در معرض نمایش بگذارید، و هم از طریق وب سایت خود فروشی در محصولات صنایع دستی داشته باشید.

چگونه یک شرکت صنایع دستی ثبت کنیم؟

حالا که یکی از قویی ترین حوزه های صنایع دستی شده اید می توانید برای ثبت شرکت اقدام کنید، ثبت شرکت صنایع دستی یکی از خلاقانه ترین اقدام های اجتماعی  و اقتصادی برای خوده شما می باشد.نام برند یکی از مهم ترین ارکان شرکت است؛ برای انتخاب این نام باید دقت بسیار بالایی به خرج دهید، چرا که نام برند بر روی لوگو بیزینس شما نیز می تواند تاثیر زیادی داشته باشد، همچنین اسم برند شما می تواند روی افکار مردم برای خرید و استفاده از محصولات شما تاثیر خوبی داشته باشد، در عین حال که نام برند شما باید تمایز را نسبت به بقیه رقبای خود ایجاد کند، باید این نام تجسم افکاری خوبی را در ذهن مخاطبان هدف شما بسازد.

ثبت شرکت صنایع دستی | چگونه یک شرکت صنایع دستی ایجاد کنیم

نکاتی درمورد ثبت برند شرکت صنایع دستی:

 • مدت اعتبار برند ثبت شده ۱۰ سال است .
 • وظیفه محافظت از برند ثبت شده بر عهده مراجع قانونی است .
 • ثبت برند صنایع دستی به دو صورت شخصی ( حقیقی ) و یا شرکتی ( حقوقی ) امکان پذیر است .
 • برند هیچ گونه مالیاتی ندارد و طبق قانون اداره مالکیت صنعتی ثبت برند معاف از مالیات می باشد .
 • با داشتن کارت بازرگانی شخصی (حقیقی) می توان ۳ برند تجاری ثبت نمود . با داشتن کارت بازرگانی شرکتی (حقوقی) می توان ۱۰ برند تجاری ثبت نمود .

مجوز صنایع دستی به سه نوع تفکیک شده است:

 • مجوز و پروانه فعالیت انفرادی
 • مجوز و پروانه فعالیت گروهی
 • جواز تاسیس.

مدارک برای ثبت شرکت صنایع دستی سهامی خاص

 1. ارائه، تکمیل و امضای دو برگ اظهارنامه شرکت توسط سهامداران
 2. کپی برابر اصل شناسنامه سهامداران و بازرسان
 3. درصورت لزوم، ارائه مجوز
 4. ارائه گواهی پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه شرکت
 5. ارائه و امضای دوجلد اساسنامه شرکت توسط سهامداران
 6. کپی کارت ملی

مدارک شرکت صنایع دستی با مسئولیت محدود

 1. داشتن حداقل دو نفر شریک با سن قانونی
 2. 1.000.000 ریال سرمایه اولیه شرکت
 3. دو عضو، باید سهامدار شرکت باشند، حتی اگر یک درصد سهام را خریداری کرده باشند

مدارک ثبت شرکت صنایع دستی با مسئولیت محدود

 1. ارائه و تکمیل شرکتنامه در دونسخه
 2. ارائه و تکمیل اساسنامه در دونسخه
 3. پرداخت فیش واریزی
 4. ارائه و تکمیل تقاضانامه در دونسخه
 5. در صورت نیاز به ثبت موضوع و اخذ مجوز، اصل مجوز ارائه گردد
 6. صورتجلسه هیئت مدیره در دونسخه
 7. تصویر برابر با اصل مدرک احراز هویت تمامی مدیران، شرکا و هیئت نظارت
 8. تکمیل و ارائه فرم ثبت نام به ترتیب اولویت
 9. اصل گواهی عدم سوءپیشینه کیفری مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره
 10. در صورت پیگیری ثبت شرکت توسط وکیل، باید اصل وکالتنامه وی ارائه گردد

لب کلام مقاله چگونه یک شرکت صنایع دستی ثبت کنیم

دوست عزیز آپلا! برای اینکه بتونی یک شرکت در حوزه صنایع دستی ثبت کنی باید بدونی اولین قدمی که باید برداری چیه! صنایع دستی در کشور ایران قدمت چند هزار ساله داره، انتخاب این صنعت به عنوان حوزه کاری می تونه یک خلاقیت کاری برای تو باشه، اگه اول کاری میتونی استارتاپی در حوزه صنایع دستی داشته باشی، و بعد از اینکه کسب و کارت به شکل خیلی خوبی جلو رفت؛ بیای و ثبت شرکت کنی.

 

 

 

سوالات متداول

چرا باید حوزه کاری صنایع دستی را انتخاب کنیم؟

رقابت کم در این حوزه می تواند راهی بسوی موفقیت برای کسب و کار شما باشد! تنها خلاقیت در این مسیر کم است.

صنایع دستی چیست؟

تعریف صنایع دستی از طرف سازمان یونسکو عبارت است از محصولاتی که تماما با دست و با کمک ابزار ساخته شده باشد.