کد تخفیف 40% به مناسبت افتتاح جدید وبسایت برای همه قراردادها و پکیج ها : newwebsite

            
                
                        

قرارداد محرمانگی بین شرکت و شخص

                    

به عنوان صاحب یک کسب و کار و یا فردی که در یک کسب و کار مشغول به فعالیت هستید، باید برای تمام همکاری های شغلی خود اقدام به عقد قرارداد کنید. در این قراردادها باید جزئیات همکاری وتمام شرایط توافق شده بین طرفین لحاظ شود تا در صورت لزوم به راحتی بتوان به آن رجوع کرد. عقد قرارداد از بسیاری از مشکلات و اختلافات در آینده جلوگیری می کند. در این مطلب سعی داریم در مورد لزوم انعقاد قرارداد محرمانگی (NDA) بین شرکت وشخص به صورت خلاصه صحبت کنیم.

کادری با عکس پس زمینه دستی در حال نوشتن که روی آن جمله "دانلود از بانک قراردادهای آپلا" نوشته شده است.

قرارداد محرمانگی بین شرکت وشخص

قرارداد محرمانگی (NDA) بین ) بین شرکت وشخص ، توافقنامه ای است که یک طرف را از افشای اسرار طرف دیگر منع می کند. قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت وشخص ، یک رابطه محرمانه بین طرفین برای حفاظت از اطلاعات مخفی و خصوصی برقرار می کند. این قرارداد معمولا در روابط تجاری استفاده می شود و خصوصا در حوزه فناوری محبوبیت دارد. قرارداد محرمانگی افراد را از به اشتراک گذاری اسرار تجاری، اطلاعات مربوط به مشتری، اطلاعات محصول و طرح های استراتژیک حفظ می کند. در صورت نقض قرارداد شما می توانید از نقض کننده قرارداد شکایت کرده و ضرری که به شما وارد شده است را تا حدی جبران کنید.

تصویر یک گاوصندوق که در گوشه پایین سمت راست آن عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی" نوشته شده است.

چرا نباید از نمونه قراردادهای رایگان موجود در اینترنت استفاده کنیم؟

با جستجوی ساده ای در صفحات اینترنت با وب سایت های زیادی رو به رو می شوید که فرم های قرارداد و توافق نامه هایی که برای کسب و کار شما نیاز است را به صورت رایگان دراختیار شما قرار می دهند. باید گفت که استفاده از این قراردادها حتی می تواند صدمات بیشتری نسبت به نداشتن قرارداد به شما وارد کند. در ادامه دلایل عدم استفاده از قراردادهای رایگان موجود در اینترنت را برای شما شرح خواهیم داد.

شما نمی دانید چه کسی قرارداد را تهیه کرده است.

هنگامی که قراردادی در گوگل پیدا می کنید به احتمال زیاد اطلاعاتی در مورد کسی که قرارداد را تنظیم کرده است ندارید. اینکه آیا نویسنده قرارداد، وکیل یا شخصی متخصص در حوزه کسب و کار شما است؟ آیا در نوشتن قراردادهای حقوقی مربوط به کسب و کار تجربه ای دارد؟ اگر اطلاعات حقوقی خاصی ندارید چطور می توانید اطمینان حاصل کنید که هر آنچه که نیاز دارید در قرارداد وجود دارد؟ در میان انبوه قراردادهای موجود چطور انتخاب می کنید که قرارداد مناسب شما کدام است؟

ممکن است قراردادی که انتخاب کرده اید برای حوزه ی کسب و کار شما تنظیم نشده باشد.

ممکن است درحوزه های مختلف کسب و کار قراردادهای مشترکی وجود داشته باشد. اما این امکان نیز وجود دارد که در حوزه مورد نظر شما مواردی وجود داشته باشد که از آن بی اطلاع بوده و قراردادی که انتخاب کرده اید در حوزه کاری شما بی استفاده و یا تمام موارد مورد نظرشما را پوشش نداده باشد. برای مثال در قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت وشخص مربوط به شما ذکر مواردی ضروری است که ممکن است در قراردادهای موجود رعایت نشده باشد.

شما در مورد حوزه قانونی مربوطه اطلاعی ندارید.

اغلب قراردادها شامل قسمت های بیان کننده موارد قانونی لازم هستند. قوانین براساس کشور، شهر و حتی نوع کسب و کار متفاوت است. ممکن است قرارداد که نوشته شده است برای حوزه قانونی شما مناسب نباشد. برای مثال ممکن است اختلافی که برای شما پیش آمده است از طریق داوری قابل حل باشد اما به دلیل ذکر نشدن در قرارداد مجبور به طی کردن فرایند دادگاه شوید.

شما نمی دانید چه زمانی این قرارداد تنظیم شده است.

کسب وکارها و قوانین مربوط به آنها دائما در حال تغییر هستند. شما باید از قراردادهایی استفاده کنید که به روز باشند و متناسب با زبان و شرایط حال حاضر تنظیم شده باشد.

شما نمی دانید که قرارداد چه می گوید!

شاید تعجب کرده باشید. قطعا هر کسی می تواند قرارداد را بخواند اما مشکل در زبانی است که استفاده شده است. اغلب قراردادها پر از اصطلاحات خاص حقوقی و مربوط به اجرای احکام است. در زبان حقوق حتی کوچکترین تغییر در کلمات می توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند.

تصویر یک دسته پرونده که در گوشه پایین سمت راست آن عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی" نوشته شده است.

چرا از قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت وشخص آپلا استفاده کنیم؟

  • قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت و شخص آپلا توسط افراد متخصص حقوقی و باتجربه در زمینه کسب و کارهای نوپا تنظیم شده است.
  • قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت و شخص آپلا امکان سفارشی شدن به صورت شخصی را دارد.
  • قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت و شخص آپلا دارای پشتیبانی پس ازفروش رایگان به مدت یک هفته پس از خرید قرارداد است. در این یک هفته امکان هرگونه تغییر در قرارداد وجود دارد.
  • هزینه قراردادهای آپلا مناسب و به صرفه است.

این قرارداد در جهت حفظ اطلاعات محرمانه شرکت در جريان همكاري با اشخاص دیگر تنظیم شده است. در قرارداد عدم افشای اطلاعات( NDA) طرفین تعهد می نمایند در صورتی که اطلاعاتی را در خصوص کار مشترک در اختیار گرفتند (که شرح آن اطلاعات همواره در قرارداد تعریف خواهد شد) ، از افشای آن به شخص ثالث خودداری نمایند.

کادری که روی آن جمله "دانلود قرارداد قرارداد محرمانگی (بین شخص و شرکت) " نوشته شده است.

شما در هر زمان می توانید قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شخص و شرکت و سایر قراردادهای مربوط به کسب و کار را که به صورت کاملا تخصصی تدوین شده اند از آپلا دریافت کرده و از پشتیبانی های بعدی نیز استفاده کنید. علاوه بر این شما می توانید پس از دریافت مشاوره، قرارداد مورنظر خود را به صورت کاملا سفارشی و طبق خواسته های خود از آپلا دریافت کنید.

کادری با پس زمینه آبی که روی آن جمله "برای تنظیم قرارداد اختصاصی خودتون همین الان کلیک کنید" نوشته شده است.
                

اولين اقدام حقوقي براي يك كسب و كار نوپا چيست؟

ابتدا بايستي هم بنیانگذاران استارتاپ باهم توافق کنند که معامله بین آن ها چیست و قراردادي مشخص، واضح و بدون ابهام با عنوان قرارداد هم بنيان گذاران استارتاپ منعقد کنند. درصورتي عدم تنظيم قرارداد مدون امكان بروز مشکلات متعددي وجود دارد، به خصوص در زمانی که استارتاپ رشد کند و وارد فازهای بعدی شود.

آیا مفهموم مدت قرارداد با مدت اجرای تعهد متفاوت است؟

این دو باهم متفاوت است. اما متاسفانه در عرف یا بعضا در قراردادها این دو باهم خلط و یا جابجا به کاربرده می شوند و طبیعتا آثار مهمی هم بر آنها .... است که ما کدام یک را انتخاب کنیم؟ ما وقتی مدت تعیین می کنیم، مدت قرارداد را تعیین کنیم یا مدت اجرای تعهدات را؟ منظور از مدت قرارداد این است که اگر مدت تمام شد و دیگر رابطه قراردادی بین دونفر وجود ندارد، درحالیکه وقتی صحبت از مدت اجرای تعهد می شود به این معناست که متعهد باید در ظرف زمانی تعهد را انجام دهد و اگر تعهد را انجام نداد، طلبکار می تواند متعهد را ملزم کند و خسارت تاخیر را هم از او در چارچوب رابطه قراردادی مطالبه کند. در عرف غالبا منظور مدت اجرای تعهد می باشد حتی اگر عبارت " مدت قرارداد " را بیاوریم، اما قاضی ممکن است کشف کند منظور طرفین مدت اجرای تعهدات بعنوان منظور واقعی آنها بوده ولی بهرحال بهتر اسن این عناوین را دقیق بکار ببریم تا از تفاسیر متعارض جلوگیری کنیم.

آیا ذکر مدت در تمام قراردادها لازم است؟

خیر، چون در شرایط عمومی اعتبار قرارداد که در ماده 190 قانون مدنی صراحتا مطرح شده، بحث ذکر مدت جزو شرایط ضروری اعتبار و صفت یک قرارداد بیان نشده. اما در موارد خاصی استثنائا ذکر مدت ضروری است و اگر ذکر نشود می تواند منتج به بطلان قرارداد شود. از جمله این موارد بحث اجاره املاک است. برای اینکه مشخص شود چه میزان منافعی از مالک به مستاجر منتقل می شود، حتما باید مدت ذکر شود. اما بعنوان یک فاده کلی ذکر مدت ضروری نیست.

آیا ایده قابل ثبت میباشد؟

در نظام حقوقی ما ایده قابل ثبت نیست ولی به این معنا نیست که قابلیت نقل و انتقال نداشته باشد. بهرحال ایده ممکن است ارزش مالی داشته باشد و طرفین می توانند توافق کنند آنرا منتقل کنند. البته مهمترین ایرادی که در نقل و انتقال آن وجود دارد این است که ایده با افشا ارزش خود را ازدست می دهد. یعنی از یک طرف ما برای انتقال ایده مجبوریم آنرا افشا کنیم و از طرفی وقتی افشا میکنیم در معرض این قرار می گیرد که شخص، دیگر ایده را خریداری نکند. برای همین در قراردادهایی که مربوط به مالکیت فکری است قبل از اینکه وارد قرارداد اصلی شویم باید قرارداد محرمانگی منعقد کنیم و شخص متعهد می شود که اطلاعاتی را که در اختیارش قرار می گیرد را دردسترس کسی قرار ندهد.

مفهوم داوری چیست و تفاوت آن با دادرسی در دادگستری چیست؟

داوری یک فرایند توافقی است جهت حل و فصل اختلافات و مهمترین تفاوتی که با دادرسی و رسیدگی قاضی در دادگستری دارد اینست که منشا صلاحیت داور توافق طرفین است. درحالیکه، قاضی منصوب حاکمیت است و یک پروسه دادرسی داریم که یک پروسه الزام آور است و متضمن تشریفات خاص خودش می باشد. بنابراین مهمترین تفاوت داوری با دادرسی در دادگستری منشا صلاحیت کسی است که به اختلاف رسیدگی می کند. اصل بر صلاحیت دادگستری است اما داور زمانی صالح است که به دعوا رسیدگی کند که طرفین توافقی در این خصوص داشته باشند.

آیا تمامی قراردادهای حوزه کسب و کار قابلیت داوری دارند ؟

به عنوان یک قائده کلی اصل بر قابلیت ارجاع دعاوی به داوری است. در قانون آیین دادرسی مدنی برخی از دعاوی استثنا شده اند، مانند ورشکستگی که به دلیل ارتباطی که نظم عمومی اقتصادی دارد امکان ارجاع به داوری وجود ندارد. در خصوص بخش عمومی و اموال دولتی محدودیت هایی در خصوص ارجاع به داوری وجود دارد که حسب مورد با اطلاع یا تصویب مجلس شورای اسلامی صورت می گیرد . به صورت کلی در حوزه کسب و کار محدودیت های زیادی در خصوص ارجاع به داوری وجود ندارد.

آیا ذکر مدت در تمامی قرارداد ها لازم است ؟

خیر، در شرایط عمومی اعتبار قراردادها که به صراحت در ماده ۱۹۰ قانون مدنی مطرح شده بحث ذکر مدت جزو شرایط ضروری اعتبار و صحت یک قرارداد بیان نشده اما در موارد خاصی استثنائا ذکر مدت ضروری است و اگر ذکر نشود می تواند منجر به بطلان قرارداد شود مانند اجاره املاک

کدام شیوه بهترین شیوه حل اختلاف برای قراردادهای مربوط به کسب و کارهای نوپاست ؟ داوری و یا مراجع صالح ؟

بدون شک مطمئن ترین روش حل اختلاف برای این دسته از قرارداد ها، استفاده از شیوه داوری است. جدا از صرفه جویی در زمان و هزینه، با انتخاب شیوه داوری میتوانید ازین مطمئن شوید که داور موردنظر دانش کافی را در زمینه مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا داراست

برای کسب اطلاعات در حوزه قوانین استارتاپ ها، به کدام منابع می توان مراجعه کرد ؟

در حال حاضر مجموعه قوانین کار، امور ثبتی، بیمه، مالیات، تجارت، تجارت الکترونیک و جرایم رایانه ای و همچنین قانون مدنی بهترین منابع قانونی موجود در نظام حقوقی ایران برای کسب و کارهای نوپا به شمار می روند.

بهترین صورت ثبت شرکت برای استارتاپ ها کدام است؟

در حال حاضر و با توجه به قوانین موجود، بهترین صور و انواع شرکت ها برای تبدیل استارتاپ ها به شرکت، شرکت های سهامی خاص و با مسئولیت محدود هستند.

اولين اقدام حقوقي براي يك كسب و كار نوپا چيست؟

ابتدا بايستي هم بنیانگذاران استارتاپ باهم توافق کنند که معامله بین آن ها چیست و قراردادي مشخص، واضح و بدون ابهام با عنوان قرارداد هم بنيان گذاران استارتاپ منعقد کنند. درصورتي عدم تنظيم قرارداد مدون امكان بروز مشکلات متعددي وجود دارد، به خصوص در زمانی که استارتاپ رشد کند و وارد فازهای بعدی شود.

آیا مفهموم مدت قرارداد با مدت اجرای تعهد متفاوت است؟

این دو باهم متفاوت است. اما متاسفانه در عرف یا بعضا در قراردادها این دو باهم خلط و یا جابجا به کاربرده می شوند و طبیعتا آثار مهمی هم بر آنها .... است که ما کدام یک را انتخاب کنیم؟ ما وقتی مدت تعیین می کنیم، مدت قرارداد را تعیین کنیم یا مدت اجرای تعهدات را؟ منظور از مدت قرارداد این است که اگر مدت تمام شد و دیگر رابطه قراردادی بین دونفر وجود ندارد، درحالیکه وقتی صحبت از مدت اجرای تعهد می شود به این معناست که متعهد باید در ظرف زمانی تعهد را انجام دهد و اگر تعهد را انجام نداد، طلبکار می تواند متعهد را ملزم کند و خسارت تاخیر را هم از او در چارچوب رابطه قراردادی مطالبه کند. در عرف غالبا منظور مدت اجرای تعهد می باشد حتی اگر عبارت " مدت قرارداد " را بیاوریم، اما قاضی ممکن است کشف کند منظور طرفین مدت اجرای تعهدات بعنوان منظور واقعی آنها بوده ولی بهرحال بهتر اسن این عناوین را دقیق بکار ببریم تا از تفاسیر متعارض جلوگیری کنیم.

تست میکنیم

برای شروع همکاری با یه شرکت بزرگ و دادن ایده، چه کاری باید از قبل انجام داد تا مطمئن باشیم ایده مون لو نمیره و خود شرکت اقدام به انجام اون به تنهایی نکنه؟

                    
            

قرارداد محرمانگی (NDA) ) بین شرکت و شخص به منظور توافق بین یک شخص با شرکت تنظیم شده است. این قرارداد مانند تمام قراردادهای آپلا توسط افراد متخصص حقوقی و با تجربه در حوزه کسب و کارهای نوپا تدوین شده است.

نمونه قرارداد

قیمت 80000 تومان
        
تماس

تهران - طرشت - تیوان

02128421205